Na úvod - Karate team KCK

Po úspěšném vystoupení minulý měsíc v Trutnově jsme vyrazili na mezinárodní soutěž karate GRAND PRIX  Hradec Králové 2005. Počet startujících byl vyšší než v loni a znamenalo to 764 závodníků v kategorii žactva z celkem 68 klubů! Primátor Hradce Králové zahajoval soutěž a finálové boje točila televize – sportovní kanál Galaxie. Tak jak jsme byli v minulém období zvyklí, čekali jsme první medaile v kategorii KATA. Bohužel jsme v této kategorii nezvládli silnou konkurenci a největším naším úspěchem byly boje o 3. místa. Rozhodně nemůžeme říct, že bychom vybouchli, ale štěstí tentokráte bylo na druhé straně. Jedinou medaili z KATA vybojoval v mladších žácích Jan Faltus a to 3. místo.
KUMITE se však vyvíjelo jinak. V kategorii do 11 let nad 35kg zvítězila s jasnou převahou Nikola Krátká, která doslova smetla své soupeřky a většinu zápasů zvítězila před limitem, získala rekord, kdy soupeřku z tatami vyprovodila 9:0 již za 12 vteřin (mužský rekord drží stále z r.2003 Lukáš Honc, který svého soupeře vyprovodil za 17 vteřin). V kategorii 12-13 excelovali dále 1. místem do 55kg  David Černohous a 1. místem nad 50kg Bára Škorpilová. Všichni tři svými brilantními výkony předvedli, že právem patří mezi nominované na Olympiádu mládeže, která se bude konat v měsíci červnu v Brně. V kategorii bez rozdílu hmotnosti zazářil David Beran, který ač byl nejmenší a nejlehčí bojoval jako kamikaze a vybojoval pěkné 3. místo. Nešťasné rozhodnutí rozhodčích ho o 1 bod připravilo o postup do finále.

- OPEN = bez rozdílu hmotnosti – 3. místo David Beran

Na této soutěži byl také představen nový speciální přístroj na měření síly úderu. Z našeho oddílu ve své kategorii zvítězila Nikola Krátká.

Na celostátních soutěžích v rámci vrcholové soutěže karate žáků ČR, která má 3 kola se nám opět dařilo. Na soutěž 29.5.05 jel do Plzně pouze jeden náš závodník – David Beran, který ve velké konkurenci vybojoval v kumite do 55kg 1. místo (soutěže se zúčastnilo 298 závodníků z 52 klubů). Vzhledem ke vzdálenosti, časovým a finančním nárokům této soutěže jsme bohužel oficiální tým nevysílali a tak David cestoval s rodiči a sám úspěšně hájil jméno klubu.
     Další kolo bylo 11.6.05 v Praze kam nás vyrazilo více.  Konkurence byla také větší, ale naši se tam opět neztratili (soutěže se účastnilo více jak 300 závodníků z 62 klubů). V hale od počátku bylo vysoké napětí, protože se sem sjela celá výkonnostní špička ČR.  Na závodníky  působila nervozita. Výkony našich byly přesto velmi přesvědčivé, škoda že umístění těsně uteklo Robinovi Žďárkovi – 4.místo kumite do 55kg, Davidu Beranovi – 5.místo kumite do 55kg, Jirkovi Paďourovi – 5.místo do 50kg, Václav Chalupný – 4. místo kumite do 40kg a 5.místo v mladších dorostencích vybojoval Robert Fáber. David Černohous bohužel nebyl schopen v kumite startovat a v kata skončil sice nejlépe – ve 4. kole, ale na medaili to nebylo.
     Dívky se představili také ve  velmi dobrém světle. Skvělý výkon předvedla Bára Škorpilová, Jana Fáberová a Simona Urbanová. Jejich výkony lze charakterizovat jako velmi odvážné a bojovné. Jejich soupeřky byly téměř ve všech případech nuceny jen ustupovat a to že všechna naše děvčata nestála na stupni vítězů? Chybí jim větší zkušenosti ze soutěží, protože jejich těsnou prohru způsobila nervozita, zbrklost a zbytečné fauly.
      Nejlepší výkon v Praze podala Nikola Krátká, která ve starších žákyních do 55kg vybojovala 1. místo. Další umístění – Simona Koucká obsadila 2. místo v kumite dorostu do 55kg a Ondřej Stejskal – 3.místo ve st. žácích nad 60kg.
     Naší slabinou jsou v celostátním měřítku kata, která vyžadují časově náročnou  precizní přípravu. Zlepšení v této kategorii bude ještě nějakou dobu trvat.

Mezi významné úspěchy patří i nominace našich borců na  II. Olympiádu dětí a mládeže. Z našeho klubu se nominovali hned 4 z celkových 8 možných postupových míst z kraje! Jsou to: Bára Škorpilová, Nikola Krátká, Robin Žďárek a David Čenohous (postup mu vybojoval sice David Beran, ale vzhledem ke změně pravidel ho musel jako náhradník zastoupit druhý David). Náš měl nejvíce nominovaných zástupců z ČR. V tvrdé konkurenci na umístění dosáhl pouze  David Černohous, který obsadil 3. místo. Škoda, že Nikola Krátká nemohla vzhledem k pravidlům startovat v kumite (chyběl jí jeden měsíc k potřebnému věku).

Mistrovství kraje
Soutěž probíhala v Osíku u Litomyšle a naši závodníci zde vyhráli prakticky všechny kategorie, ve kterých startovali. Škoda, že nemáme více závodníků – hlavně v těch věkových a váhových kategorií, které neobsazujeme. Během září se přihlásilo 20 nových zájemců o cvičení a tak věříme, že budou pokračovat v dobrých výsledcích našich karatistů.

24.10.2005 se naši nejlepší závodníci zúčastnili 3.kola Národního poháru mládeže v Ústí nad Labem.
V celostátní generálce na nadcházející republikový šampionát jsme získali velmi cenná umístění v kategorii kumite:

st. žáci  -50kg  David Beran         3. místo
st. žáci +60kg Ondřej Stejskal    3.místo
ml.dorost -55kg David Černohous 1. místo
ml. dorostenky –60kg Bára Škorpilová  2. místo

1.10.2005 SHOTOKAN CUP Rychnov nad Kněžnou
mezinárodní turnaj za účasti klubů z Chorvatska, Slovinska, Polska, Slovenska a ČR. Soutěž byla velmi zajímavá právě díky účasti zahraničních závodníků. Naši se opět prosadili.